top of page

KOMPOZYTOR II ARANŻER II PIANISTKA

URSZULA BORKOWSKA

BIOGRAFIA

Urszula Borkowska - Kompozytor, aranżer i pianistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Wykładowca przedmiotu "Improwizacja fortepianowa" w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. nr 1 w Warszawie, pracuje również jako wykładowca w warszawskiej Akademii Teatralnej. W 2019 r. otrzymała na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie tytuł doktora sztuk muzycznych. W latach 2008-2011 była kierownikiem muzycznym Teatru Polskiego w Warszawie. Wielokrotnie brała udział jako aranżer i pianistka w konkursach, festiwalach i przeglądach piosenki (m.in. z Katarzyną Dąbrowską, Katarzyną Walczak, Moniką Dryl i Marcinem Przybylskim, którzy zdobywali na nich najwyższe nagrody).

Współrealizowała recitale m. in. Krystyny Tkacz, Anny Sroki, Anny Dereszowskiej, Grażyny Barszczewskiej, recitale kwartetów wokalnych BACH, Voiceband i Monday Girls, przedstawienia muzyczne (m.in. "Smutne miasteczko" reż. Andrzej Strzelecki, "Wieczór piosenek Brassensa" w Teatrze Polskim, "Do Amsterdamu - wieczór piosenek J. Brela", "Matematyka miłości" - monodram M. Zajączkowskiej,  "Pinokio" w Teatrze Polskim) oraz projekty instrumentalne - aranżacje - m. in. dla Kayah, Anity Lipnickiej, R. Lacatosa & Tangaty, Warszawskiego Kwintetu Akordeonowego, Jazz City Choir, kameralistów drezdeńskich i wielu innych zespołów kameralnych i orkiestrowych.

Współpracowała także ze śpiewaczkami operowymi (aranżacje i fortepian), m. in. z M. Pańko czy Susanna Moncajo. Pisze muzykę do sztuk teatralnych (m. in. Romeo i Julia, Skazani na Shawshank Zatrudnimy starego klowna, Bajki robotów, Miłość do trzech pomarańczy, Nowy Don Kichot - kompozycja i aranżacja). Koncertuje w Polsce i za granica (USA, Australia ,Rosja, Argentyna, Niemcy, Litwa  i inne). Jest współzałożycielką, kompozytorem oraz aranżerem zespołów Machina del Tango i Warsaw Tango Group.

Spektakl Teatru Polskiego Wszędzie jest wyspa Tu do poezji Wisławy Szymborskiej w reż. Magdaleny Smalary, do którego napisała muzykę cieszył się ogromną popularnością. W związku z tym przedstawienie, po zdjęciu go z afisza teatru Polskiego przeszło metamorfozę i można je oglądać w całej Polsce pod tytułem 100 minut dla urody.

W 2016 roku przygotowała muzycznie spektakl Cabaret w reż. Eweliny Pietrowiak w Teatrze Dramatycznym a w 2017 roku napisała muzykę do spektaklu Opowieść zimowa w reż. Marcina Hycnara w Teatrze Narodowym. W tym samym roku przygotowała premierę swojej autorskiej płyty Warszawskie Tango Elektryczne z Katarzyną Dąbrowską jako wokalistką, wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia oraz premierę broadwayowskiego musicalu Kinky Boots w Teatrze Dramatycznym w reż. Eweliny Pietrowiak. Szerokim echem odbił się koncert z okazji 50 rocznicy wydarzeń marcowych ’68 na Uniwersytecie Warszawskim w 2018 roku, który zaowocował dalszą współpracą z uczelnią i koncertem z okazji 202 rocznicy urodzin Uniwersytetu Warszawskiego. 

W październiku 2018 roku odbyła się trasa koncertowa zespołu Machina del Tango po Chinach. Zespół zagrał m.in. na XX International China - Shanghai Arts Festival.

W 2019 roku napisała muzykę do spektaklu Jak się kochamy w domu dla Mazowieckiego Teatru Muzycznego 

bottom of page